cs

Ford nezaplatil za patent technologie LTE. Teď ho to přijde draho - podle soudu by měl prodaná auta sešrotovat

27.05.2022

Německý magazín Auto motor und sport přišel se zajímavým zjištěním týkajícím se automobilky Ford. Podle mnichovského zemského soudu je proti společnosti Ford Deutschland vedena žaloba s cílem zakázat výrobu a prodej aut s modrým oválem ve znaku důvodu nezaplacení licenčních poplatků souvisejících s patentem technologie LTE. Soud vynesl první, zatím nepravomocný, rozsudek - Ford by měl doposud prodaná auta sešrotovat. Automobilka se samozřejmě odvolala. Uhrazení poplatků a pokuty se ale asi nevyhne.

Název jako z generátoru náhodných slov

Jak už to u soudních sporů týkajících se patentů bývá, je situace značně nepřehledná, nicméně vše nasvědčuje tomu, že automobilka má problém s patentem japonské společnosti IT Bridge, jež má v Evropské patentové kanceláři pod číslem EP2294737B1 chráněn systém související s datovou technologií LTE. Jeho název je natolik nepřeložitelný, že je raději uvedeme v originále: Control channel signalling for triggering the independent transmission of a channel quality indicator.
Jedná se o patent, který si nechal chránit v roce 2012 Panasonic a v roce 217 byl převeden na společnost IP Bridge. V platnosti bude až do roku 2029. V principu jde o součást datové sítě 4G, popř. LTE, kterou pro připojení svých vozidel využívá nejen Ford ale i ostatní výrobci. Ti ale podle všeho potřebné patentové licence uhradili. 

Nic se nejí tak horké, jak se to uvaří

Podle rozhodnutí mnichovského soudu, proti kterému se automobilka samozřejmě odvolala, by měl Ford sešrotovat všechna nová vozidla vybavená systémem Ford Pass Connect a zpětně svolat všechna auta využívající dotčenou techniku vyrobená od 7. prosince 2012. To by pro automobilku logicky znamenalo absolutní pohromu.
Takovým černým scénářem ale vzniklá situace nakonec nedopadne, nicméně se automobilka s největší pravděpodobností nevyhne nejen dodatečnému uhrazení poplatků za patent, ale i vzniklé pokuty. Podle dosavadních informací se jedná o zhruba 227 milionů Euro (cca 5,6 miliardy korun). Bez rychlého zaplacení se značka ocitá na tenkém ledě, kdy jí může být zakázána další výroba aut využívajících tuto technologii, což jsou v současnosti vlastně všechna auta sjíždějící z výrobních linek. Samozřejmě může Ford hledat nějaké alternativní systémy, kterými by dotčený patent nahradil, ale ani to nevypadá moc pravděpodobně, a to i kvůli současnému nedostatku čipů. Tak či onak, tohle bude pro Ford pěkně drahé...