cs

Evropský automobilový průmysl kolabuje: Položila ho politická rozhodnutí

16.10.2022

Evropský automobilový průmysl má vážné problémy. Šéfové automobilek vyzývají politiky, aby začali konečně jednat ve prospěch Evropy a vytvořili politická opatření vytvářející podmínky pro další rozvoj tohoto klíčového odvětví. Pokud se tak nestane, Evropa ztratí své postavení a stane se jen montážní dílnou asijských producentů. Navzdory předpovědím o růstu průmysl v EU dále jen klesá.

Doba rozhodně není snadná, po pandemii a uzavírání výroby nastoupily problémy s čipy, poté válka na Ukrajině a nyní energetická krize. Do toho všeho až příliš ambiciózní cíle v oblasti přechodu ze spalovacích motorů na elektromobily a výsledkem je kolabující evropský automobilový průmysl. Problémem je, že toto odvětví v EU transformuje obrovské obraty, patří mezi dominantní průmyslové činnosti a v mnoha regionech jde o vlajkovou loď obchodních aktivit. Evropa je zkrátka na výrobě aut závislá a kromě samotné výroby musí investovat i velké prostředky do výzkumu a dalšího vývoje. Pokud se tak nestane, rychle ztrácí konkurenční výhody a změní se pouze na montážní dílny producentů z jiných regionů.

Namísto růstu další propad

"Pro návrat k růstu s ještě větším podílem výroby elektrických aut a naplnění klimatických cílů nevyhnutelně potřebujeme správné rámcové podmínky," komentuje situaci prezident Evropské asociace výrobců automobilů (ACEA), Oliver Zipse. "Musíme zlepšit odolnost evropských dodavatelských řetězců, vyřešit zákony EU o kritických surovinách a zajistit přístup k nim, aby se mohla v potřebné míře rozvíjet elektromobilita," doplnil Zipse.

Zároveň upozornil, že je třeba velmi rychle dobudovat potřebnou infrastrukturu, která se stále ukazuje jako Achillova pata dalšího rozvoje a atraktivity elektromobility v širším spektru. Celé odvětví navíc údajně trpí sérií nesprávných politických rozhodnutí nereflektujících reálné možnosti a aktuální geopolitickou situaci. Jeho slova potvrzují i ​​čísla vyplývající z prodejů nových aut v posledním období.

Zatímco ještě před rokem ACEA na základě podrobných odborných analýz předpokládala, že se automobilový trh vrátí v roce 2022 k růstu, dnes své předpovědi zkorigovala a naopak předpovídá další meziroční pokles. "Navzdory poklesu trhu a rostoucí inflaci či nákladům na energie automobilový průmysl v EU nadále masivně investuje do výzkumu a vývoje nových technologií, které jsou hnací silou ekologické a digitální budoucnosti. Aby však tento proces vydržel, automobilový sektor musí zůstat konkurenční, což silně závisí na správných rámcových politických rozhodnutích," doplnila Zipseho generální ředitelka ACEA, Sigrid de Vries.