cs

Evropské automobilky opět zastavují výrobu, tentokrát chybí kabely z ukrajinských závodů

06.03.2022

Přichází další překážka, se kterou se lidstvo musí vypořádat - a teď nemáme na mysli to, co denně vídáte v televizi, ačkoliv to s tím ve skutečnosti souvisí. Kvůli současné ruské invazi na Ukrajinu totiž klíčoví dodavatelé kabelů zastavili výrobu - situace postihne zejména automobilky BMW, Porsche a Volkswagen.

Válka. V životě by nás nenapadlo, že tohle téma někdy na stránkách Garáže otevřeme, ale nemožné se stalo možným. Jak jsme se přesvědčili už v roce 2020, celý svět je natolik propojen, že šlamastika v jedné části světa má, byť s prodlevou, následek klidně i o tisíce kilometrů dál. Což se nevyhnutelně týká také automobilového průmyslu.

Po čipech přichází nedostatek kabelů

Foto: Leoni

V autech se dnes ukrývají doslova kilometry kabeláže, které jsou naprosto klíčové pro fungování moderních aut. Tato elektronika totiž potom ovládá mechaniku auta

Sotva se automobilový průmysl stačil alespoň trochu "oklepat" z nedostatku čipů, je tu další šlamastika, kvůli které musí lidově řečeno zatnout zuby. Ukrajina je totiž domovem pro celou řadu firem, které se zabývají výrobou kabelů pro automobily. Ty jsou zcela klíčové pro elektroniku a tedy i správné fungování auta - vlastně by se dalo říct, že pro auto je to taková "nervová soustava".

Když věci děláte dobře, peníze přijdou samy, říká úspěšný český podnikatel a letec

Výrobci automobilů jako BMW, Volkswagen a Porsche mají některé ze svých klíčových dodavatelů (převážně) na západě Ukrajiny, což má za následek to, že automobilky v Německu byly nuceny zastavit výrobu. Situace zasáhla velké výrobce jako Leoni, Fujikura nebo Nexans.

Takzvaná elektrotechnická montáž představuje klíčovou složku, neboť tato elektronika následně ovládá mechaniku moderních aut. V průměru v sobě dnešní auta ukrývají řádově kilometry kabelů, které mnohdy váží i desítky kilogramů.