cs

Evropa řeší nabíjení elektromobilů. Čína mezitím ukazuje, že to vůbec nebude potřeba

12.12.2021

Evropská unie se stále zabývá rozšiřováním sítě nabíjecích stanic. Situace v Číně ale ukazuje, že to může být naprosto zbytečné. Tradiční automobilky z Evropy i USA by na to ale mohly v příštích letech doplatit. 

Každodenní články o nárůstu množství elektrických vozidel na evropských silnicích už v dnešní době snad nelze minout. Zatímco ale Evropa ve velkém řeší, jak zajistit dobíjení pro všechny elektromobily a rychle rozšiřovat síť nabíječek, Čína přichází s úplně jiným řešením. Před několika dny se totiž čínská automobilka NIO, která se specializuje na výrobu elektromobilů a na místním trhu rychle roste ukázala, že nabíjení elektromobilů možná vůbec nebude potřeba.

Proč nabíjet, když můžete vyměnit

Automobilka se totiž pochlubila, že dokončila výstavbu 700. stanice pro výměnu baterií v Číně, čímž dosáhla plánu, který si již dříve nastavila s předstihem. Místo dlouhého čekání na nabíjecích stanicích tak automobilka staví bezobslužné boxy, které vám během několika málo chvilek vymění celou baterii ve vozidle. Vy tak nečekáte na žádné dlouhé dobíjení a za malou chvíli odjíždíte.

Svou výměnnou stanici nové generace Power Swap Station 2.0 přitom ukázala automobilka teprve letos v dubnu. Už předtím sice podobné stanice NIO stavělo, nový koncept ale pomohl vylepšit všechny dosavadní potíže a nastartoval rychlý růst svého počtu. Jen od dubna se totiž celá síť výměnných stanic více než zdvojnásobila.

Inspirace pro Česko? Pošta na Novém Zélandu investuje téměř půl miliardy do nákupu elektrických dodávek

Téměř půl miliardy korun by mělo pomoci pošťákům na Novém Zélandu elektrifikovat do devíti let celou flotilu vozidel včetně těch...

Podle automobilky tak nyní připadá jedno výměnné místo na 258 vozů NIO. 42 % majitelů vozů této značky navíc bydlí do tří kilometrů od nejbližší stanice pro výměnu baterií, která je nejen podle oficiálního videa čínského výrobce, ale i podle zákazníků velmi pohodlná a snadná k použití. Nemusíte totiž při výměně baterie vůbec vystupovat z auta.

Síť výměnných stanic by v příštích letech měla růst ještě mnohem rychleji než doposud. Samotné NIO totiž do roku 2025 plánuje síť rozšířit až na 4 000 stanic, přičemž tisícovka z nich už by měla být i mimo Čínu.

Čína může způsobit tradičním automobilkám existenční potíže

Čínští výrobci elektromobilů by mohli být velkým problémem pro Evropu, ale i Spojené státy americké. Rychle rostoucí značky vozidel, které před několika lety zpět ještě ani neexistovaly si totiž ve velkém získávají novou klientelu nejen díky technologiím, ale i kvůli ceně svých vozidel. Právě to by mohlo být v budoucnu velkým problémem pro mnoho světově zavedených automobilek.

Ostatně podobnou myšlenku už v jednom rozhovoru vysvětloval i americký automobilový inženýr a bývalý zaměstnanec Fordu Sandy Munro. Podle toho totiž právě tradiční výrobci vozidel zaspali příchod elektromobility a Čína si tak díky tomu může hodně rychle získat zákazníky z celého světa. Tradiční výrobci vozidel pak kvůli zastaralým technologiím nebudou schopni na novou vlnu na trhu naskočit.