cs

Euro 7 zlikviduje nová auta do půl milionu korun

16.11.2021

Emisní norma Euro 7 dělá automobilkám velké starosti. Nejde přitom jen o velmi přísné limity pro jednotlivé složky emisí, ale především fakt, že zatím není známo, kdy přesně přijde v platnost, ani jaké limity vlastně nastaví. Automobilky donutí k tak velkým investicím, že její příchod z trhu prakticky odstraní auta s cenou do půl milionu korun.

Zdají se vám popsané scénáře jako příliš pesimistické? Neměly by, mluví o nich představitelé velkých automobilek, kteří jsou v obraze a vědí, co výrobce automobilů v nejbližší budoucnosti čeká. Jedním z kormidelníků významných automobilových výrobců je i Thomas Schäfer, který stojí momentálně v čele mladoboleslavské automobilky Škoda Auto. Ten zná nejen poměry v koncernu VW, ale vidí i do procesů v automobilovém průmyslu a tvrdí, že emisní norma Euro 7 bude pro dostupnou individuální mobilitu velkým zásahem. Jeho tvrzení znějí logicky a odpovídají tomu, co se zde momentálně děje. Jak říká, Euro 7 v EU prakticky zlikviduje nová auta s cenou do půl milionu korun.

Náklady jsou vysoké a nevrátí se

Hlavním problémem normy Euro 7 není jen to, že klade na automobilový vývoj až nesmyslně tvrdé požadavky, ale zároveň znamená úplný konec aut se spalovacími motory bez pomoci elektromotorů. To zní sice hezky, ale výrobcům to snižuje dobu, po kterou budou moci výsledky svého drahého vývoje uplatnit na trhu a očekávat návratnost svých zisků.

Již nyní je navíc každému jasné, že EU spalovací motory brzy zatrhne úplně. Velké výdaje na vývoj spalovacích motorů navíc odebírají možnosti investic do elektrických aut. Že mají automobilky investovat už jen do elektrických aut? V ideálním světě to lze, v tom reálném však na elektromobilech automobilky stále spíše prodělávají a jejich prodeje jsou minimální, takže se vývojové náklady zatím nevracejí. Aby automobilky přežily, potřebují prodávat i auta se spalovacími motory.

Otazník visí i nad objemem prodejů nových aut v budoucnosti. Euro 7 totiž z trhu odstraní většinu levných aut. Ty zbylé doplní drahými elektromotory s bateriemi a jejich spalovací motory budou také dražší, než kdykoliv předtím.

Tuto obavu už vyjádřilo i vedení Dacie. Jaké by bylo řešení? Podle mnoha zainteresovaných pomalejší a přirozenější proces transformace automobilového průmyslu na novou formu pohonu. Obrovskému tlaku EU na přechod k elektromobilitě totiž neodpovídá nejen rozšiřování infrastruktury, ale ani koupěschopnost obyvatelstva a reálné možnosti evropské ekonomiky. I proto už EU uvažuje, že příchod normy Euro 7 oddálí o další dva roky. Zda se tak však opravdu stane, je momentálně ve hvězdách.