cs

emáme dostatek energie na plošnou elektromobilitu, prozradil šéf VW

28.01.2022

S blížícím se termínem definitivního ukončení výroby aut se spalovacími motory v EU se začínají stále častěji ozývat i kormidelníci největších automobilových koncernů v Evropě. Po optimistických prohlášeních o nastupující elektromobilitě však přichází vystřízlivění a polemiky, zda máme na ambiciózní evropské plány vůbec dostatek energie. Jak se ukazuje, ne. EU si tak pod sebou možná sama řezala větev.

Tentokrát opět promluvil šéf koncernu VW, Herbert Diess. Je přitom zajímavé sledovat, jakými názorovými vlnami celý koncern za poslední léta prochází. Ti starší si určitě vzpomenou, jak před lety právě Volkswagen tvrdil, že budoucnost osobní dopravy je v efektivních naftových motorech. A možná ani nebyl daleko od pravdy, kdyby na to nešel vlastní cestou, a tak trochu přitom netajil pár skutečností, co všechno za nízkou spotřebou jejich naftových aut je. Potom přišla aféra Dieselgate (dodnes se vedou polemiky o jejím ekonomicky-politickém pozadí) a náhlá změna kurzu o 180°. Z koncernu VW se stal den ze dne asi největší evropský propagátor plošné elektromobility. Nyní však znovu přichází vystřízlivění a podstatně smířlivější tón.

Z větru, slunce nebo jádra

I samotný Herbert Diess s chladnou hlavou konstatuje, že elektromobilita je řešení, ale vyjadřuje pochybnosti nad datem definitivního ukončení prodeje aut se spalovacími motory. Vše je totiž nastaveno na rok 2035, ale jak upozorňuje, na plošné zavedení je to příliš brzy.

"Bude to pro všechny obrovská výzva," komentuje plošný přechod na elektromobilitu a doplňuje, že ani samotný VW zatím nemá vyřešené výrobní kapacity pro výrobu dostatečného počtu trakčních akumulátorů. "K dosažení 50% podílu elektromobilů na celkových prodejích nových aut potřebujeme 6 gigatováren na baterie a ty musíme mít v provozu nejpozději v roce 2028," říká Diess. V tom však není jediný problém. Je zde ještě něco mnohem závažnějšího - nedostatek zelené energie.

"Druhou stranou mince je skutečnost, že elektrická auta dávají skutečný smysl jen tehdy, pokud je nabíjíme obnovitelnou energií pocházející z větru, slunce nebo jádra," vyjádřil obavy Diess. "Pokud máme země závislé na energii vyrobené z uhlí, tam nedává plošná elektromobilita žádný smysl," zamýšlí se šéf koncernu VW. A to je problém, se kterým se bude muset EU popasovat nejdříve. "Nedává smysl elektrifikovat mobilitu světa, aniž by byl energetický sektor uhlíkově neutrální," dodal Diess.

Jako problém se jeví také vysoká cena elektrických aut. Pokud totiž legislativa zakáže lidem používat auta se spalovacími motory, podstatným způsobem se tím sníží jejich mobilita (zejména nízkopříjmovým skupinám). Ačkoli tomu někteří ekologičtí aktivisté tleskají a upozorňují na možnost cyklistiky, či elektrických koloběžek, z ekonomického hlediska je zachování mobility a na ni navázaných daňových příjmech jednotlivých ekonomik klíčové. Společnost tak bude muset v dohledné době vyřešit několik protichůdných požadavků - dostatek zelené energie, cenovou dostupnost elektrických vozidel a technologickou a kapacitní nezávislost EU na ostatních regionech.