cs

Elon je kouzelník. Tesla vyrobila téměř milion vozů za rok

05.01.2022

Automobilka Tesla výrazně předčila očekávání analytiků a dodala v loňském roce rekordní počet vozů. A s otevřením berlínské fabriky pro letošek počítá s dalším nárůstem produkce. 

Americká automobilka Tesla loni dodala na trh rekordních 936 172 elektromobilů. Jde o nárůst o 87 procent proti předchozímu roku, uvedla automobilka. Odbyt za čtvrté čtvrtletí dosáhl 308 600 vozů, což znamená také rekord za tříměsíční období. Ten předchozí byl ze třetího čtvrtletí a činil 241 300 elektromobilů. Výsledky hospodaření Tesla oznámí později, poprvé v celoročním zisku byla za rok 2020.

Tesla kombinuje odbytová čísla za své dražší elektromobily Model S a X a levnější Model 3 a Y. Firma ve svých zprávách neuvádí samostatně prodej a výrobu aut za jednotlivé regiony. Analytici na Wall Street podle společnosti FactSet odhadovali, že odbyt Tesly za čtvrté čtvrtletí dosáhne zhruba 267 tisíc elektromobilů.

Zakladatelem automobilky Tesla je podnikatel Elon Musk, který se angažuje i v dalších oborech, zejména v dobývání vesmíru. Podle aktuálního žebříčku miliardářů, který sestavuje agentura Bloomberg, je Musk s odhadovaným majetkem 270 miliard dolarů (5,9 bilionu korun) nejbohatším člověkem světa. Na druhém místě je zakladatel společnosti Amazon Jeff Bezos (192 miliard dolarů), třetí je ředitel francouzské společnosti LVMH specializované na prodej luxusních doplňků Bernard Arnault (178 miliard dolarů).