Elektronické dálniční známky

18.12.2020

Příští rok končí papírové dálniční známky.

České řidiče čeká od roku 2021 změna na dálnicích. V Česku totiž začnou platit elektronické dálniční známky. Češi tak už nebudou muset každoročně odlepovat starou a lepit novou na přední sklo svých aut. Podívejte se, kde elektronickou známku pořídit, kdo se bez ní neobejde a jak systém bude fungovat. 

Informace o elektronických dálničních známkách

  • Ceny elektronických dálničních známek
  • Kdo nemusí dálniční známku kupovat
  • Jak koupit elektronickou dálniční známku

Cena dálniční známky 2021

Pro řidiče přechod na elektronické dálniční známky nic neznamená. I nadále bude roční známka za 1500 korun, třicetidenní známka vyjde na 440 korun a desetidenní na 310. Uspoří naopak Státní fond dopravní infrastruktury, kterému odpadnou náklady na tisk a distribuci papírových dálničních známek.

Nově ovšem ušetří také majitelé tzv. eko aut, která jezdí na zemní plyn nebo biometan. Ti zaplatí pouze poloviční cenu. Roční známka je tak přijde na 750 Kč, za kupon na 30 dní zaplatí 220 a desetidenní známka vyjde na 155 korun. Tato sleva se ovšem nevztahuje na vozidla jezdící na LPG.

Kdo nemusí mít dálniční známku?

Kromě slevy pro eko auta existuje i řada výjimek pro vozidla, která dálniční známku mít nemusí. Automaticky budou osvobozena vozidla na elektřinu nebo vodík, případně hybridy s emisemi CO2 do 50 g/km. Ty budou od kupování dálniční známky osvobozeny automaticky, pokud mají přidělenou speciální SPZ. Pokud ji vyplněnou nemají, mohou jejich majitelé podat oznámení, díky kterému budou osvobozeni také.

Osvobozeny jsou automaticky i vozidla přepravující držitele průkazu ZTP nebo ZTP/P. V případě kontroly ovšem musí být držitel průkazu v autě přítomen, kontrole pak stačí předložit příslušný průkaz. Obdobně nepotřebují známku vozidla, kterými jsou přepravovány nezaopatřené děti léčené se zhoubným nádorem nebo hemoblastózou. Při silniční kontrole stačí předložit lékařskou zprávu nebo jiné lékařské osvědčení.

Automatickou výjimku mají také historická vozidla se speciální SPZ a průkazem historického vozidla.

O osvobození mohou lidé požádat i pro vozidla domovů pro osoby se zdravotním postižením. Aby na něj vznikl nárok, je ovšem nutné, aby vozidlo sloužilo k přepravě těchto osob.

Jak koupit elektronickou dálniční známku?

Elektronickou známku půjde opatřit třemi různými způsoby. Jednak v elektronickém obchodě, na vybraných prodejních místech a u samoobslužných kiosků.

Nákup v e-shopu

Základním způsobem, jak koupit elektronickou dálniční známku, bude e-shop. V tom člověk jednoduše vyplní údaje o tom, jestli chce roční, třicetidenní, anebo desetidenní dálniční známku, následně vyplní údaje o SPZ a zemi registrace vozidla. V dalším kroku si člověk může vybrat počátek platnosti elektronické známky, všechny druhy dálničních známek totiž bude možné zakoupit až tři měsíce dopředu.

Výhodou nákupu přes e-shop je i to, že pokud bude člověk nakupovat známky pro více vozidel, bude stačit do systému nakopírovat všechny SPZ a následně vše zaplatit jednou platbou. Druhou výhodou je i možnost informačního e-mailu nebo sms, které upozorní na končící platnost dálniční známky.

Nákup na obchodních místech

Pokud člověk nemá přístup k internetu, nevadí. I nadále bude možné známky kupovat také na řadě obchodních míst. Postup přitom bude podobný jako v e-shopu. Člověk obsluze jednoduše nadiktuje potřebné údaje - druh dálniční známky, SPZ, začátek platnosti a případný nárok na eko cenu.

Následně člověk dostane potvrzení a má dálniční známku koupenou. Pokud by se stalo, že při vyplňování některý z údajů nadiktujete špatně, nemusíte hned panikařit. Do 15 minut je možné špatně zadané údaje upravit na obchodním místě, kde jste známku kupovali. Pokud člověk bude chtít dostat upozornění na končící platnost dálniční známky, bude možné si jej nastavit pomocí QR kódu nebo autorizačního kódu.

Nákup v samoobslužných kioscích

Nákup v samoobslužných kioscích bude fungovat podobně jako předchozí dvě možnosti. Člověk si na začátku celého procesu zvolí jazyk, ve kterém chce nákup provést. Následně si vybere druh dálniční známky a vyplní SPZ a zemi registrace vozidla. V dalším kroku vybere datum počátku platnosti dálniční známky. Nakupující může případně uplatnit nárok na eko cenu dálniční známky. Následně zbývá už jen zaplatit a může se vyjet na dálnici.