cs

Elektromobily čeká velké zemětřesení! Hrozí v Evropě „americký scénář“?

17.08.2022

Americký prezident Joe Biden je prý jen krůček od podepsání důležitého zákona, jenž do značné míry zpřísní režim dotací na elektromobily, informuje The Verge. V zásadě jde o to, že daňové kredity budou s ohledem na nové podmínky po drtivou většinu potenciálních zákazníků na tamějším trhu doslova sci-fi.

Elektromobily jako zelená budoucnost?

Jde o poměrně striktní kritéria, která např. vyžadují, že takřka polovina surovin, ze kterých je vyroben akumulátor, musí pocházet buď přímo ze Spojených států, nebo jejich obchodních partnerů.

Podle Alliance for Automotive Innovation je v současné době ve Spojených státech k dispozici na 72 modelů elektrických vozů, z nichž plných 70 % by za daných okolností nemělo nárok na dotaci, protože na jejich výrobě participují země (hlavně Čína), jež jsou Bílým domem vnímány jako "nežádoucí entita".

V obecné rovině tento krok de facto sumarizuje aktuální znepokojivou situaci, která mezi USA a Čínou panuje. Jen pro úplnost: taková Tesla je víceméně z obliga a změny se jí téměř nedotknou, jestli vůbec.

Zpřísnění kvůli geopolitickým zájmům

Další hráči jako je Ford nebo General Motors už staví ve Státech nové továrny, protože zákon by měl vstoupit v platnost už za dva roky, a tím to nekončí. Pro rok 2029 je požadováno, že plných 100 % materiálu bude pocházet z Ameriky.

Velkou míru znepokojení vyjádřili i evropské automobilky. Například německý Volkswagen vybízí zákazníky, aby co nejdříve uzavřeli nové kupní smlouvy, protože nemůže garantovat, že za dva roky novým podmínkám vyhoví.

Naštěstí v tento okamžik neexistují žádné indicie, že by k podobnému "embargu" přistoupila i Evropská unie. Experti totiž mají za to, že by to v opačném případě celý trh s elektrickými vozy naprosto zásadně ochromilo.

Zdroj náhledové fotografie: Vlad Tchompalov / Unsplash (ilustrační)