cs

Do Chorvatska autem: pozor na technický stav i nečekané zvýšení poplatků, varují dopravní experti

26.06.2022

Chorvatsko - mezi Čechy v létě tradičně jedna z nejoblíbenějších dovolenkových destinací. Někteří se tam vydávají letadlem nebo vlakem, většina českých turistů ale na jih míří autem. Před sebou tak mají několikahodinovou cestu. V novém cestovatelském seriálu Radiožurnálu dopravní experti popisují, na co byste před jízdou autem do Chorvatska i během ní neměli zapomenout.

Před cestou určitě zkontrolujte technický stav auta a doplňte všechny potřebné kapaliny. Nezapomeňte si vzít kromě technického průkazu taky mezinárodní osvědčení o platnosti povinného ručení vozu - zelenou kartu. A pozor na neplatný řidičský průkaz, za ten vám v Chorvatsku hrozí pokuta v přepočtu až osmdesát tisíc korun.

Měli byste si také předem spočítat náklady za nejrůznější poplatky, třeba za průjezd tunely v Rakousku, připomíná Petr Vomáčka z Besipu.

"V prvé řadě jsou to mýtné poplatky, například za mýtné v Chorvatsku, elektronickou dálniční známku, což je novinka ve Slovinsku. A pak si můžeme koupit elektronickou známku v Rakousku. Pozor, je tam platnost odložena o 18 dní. Nebo pak si koupím klasickou samolepku na čelní okno a jedu s klasickou dálniční známkou v Rakousku," vysvětluje Vomáčka.

Z Čech můžete jet přes České Budějovice nebo Znojmo a pak přes Rakousko a Slovinsko, z Moravy pak přes Slovensko a Maďarsko. Podle Petra Vomáčky je ideální se na cestu vydat spíše nad ránem.

"Vyrazit je dobré třeba v pět hodin ráno, protože ta trasa u nás bude téměř prázdná. I ve Vídni chytím více méně začínající ranní špičku, takže projedu i Vídní docela rozumně," popisuje ideální začátek cesty.

"Akorát menší zdržení nastane mezi slovinsko-chorvatskými hranicemi a pak u Záhřebu u mýtné brány Lučko, kde ta mýtná brána je největší a nejfrekventovanější v celém Chorvatsku, takže tam to zdržení bude, ale nebude takové," říká Vomáčka.

Pohonné hmoty

Podle dopravního experta z Ústředního automotoklubu Igora Siroty je také důležité předem si zjistit ceny benzínu a nafty. "Cizinec platí bezmála dvojnásobek proti Maďarovi. Nebo například v Chorvatsku se změnily ceny na dálnicích a zvýšily se zhruba o pět až šest korun," upozorňuje.

Přímo v Chorvatsku zaplatíte za pohonné hmoty přibližně tolik jako v Česku. Pokud chcete alespoň trochu ušetřit, natankujte ve Slovinsku.

Mýtné v Chorvatsku je lepší platit kartou, průjezd bude o něco rychlejší. A rychleji projedou i ti, kteří mají chorvatskou mýtnou krabičku ENC. Jsou pro ně určené speciální pruhy a peníze za mýtné se automaticky odečtou. Zkontrolujte si taky, za jakou kategorii auta platíte, doplňuje Petr Vomáčka z Besipu.

"Občas se stává, že když mám třeba rakev na střeše, střešní nosič, kola, nebo něco podobného, tak mě zařadí mezi dodávky nebo malé náklaďáky a já si připlácím zhruba dvojnásobek za tu cestu, aniž bych měl," varuje lidi cestující do Chorvatska autem Vomáčka.

Podle dopravního experta Igora Siroty z Ústředního automotoklubu bychom neměli zapomínat ani na pravidelné přestávky, a to zhruba každé dvě hodiny. Chorvatská policie se každé léto zaměřuje na únavu řidičů a může kvůli tomu i na několik dnů zabavit řidičský průkaz.