cs

Dieselové a benzínové motory mají revolučního nástupce. Elektroauta se mohou jít zahrabat

29.04.2022

Wankel byl zajímavý nápad, ale dogmatické držení se toho zvláštního tvaru pístu nikam nevedlo. Tahle firma na to šla jinak. A výsledek vás překvapí. 

I když se zdá, že už za několik málo let bude všechno kolem nás jenom bzučet (případně bučet), nabíječku elektromotorů budou dostávat už kojenci do první výbavy a svět bude zelenější než čerstvě posečený golfový pažit, přesto bychom ještě nad spalovacími motory nelámali hůl. Ano, Elon Musk nestíhá počítat biliony na svém kontě a všemu spalovacímu se směje, přesto nemusí být elektro jedinou cestou. Pojďte se podívat na jednu alternativu.

Rotační motory nedají konstruktérům spát

Nejdřív ale malý exkurs do historie: v roce 1960 představil Felix Wankel světu svůj rotační spalovací motor, k jehož rozvoji v dalších letech přispěla největší měrou především Mazda. Ta měla k revolučním počinům ostatně vždy poměrně blízko. Její RX-7 zůstane navždy zapsáno jako jeden z nejlepších "sporťáků" historie, krásnou RX-8 pak můžete se štěstím potkat ještě dnes. Nicméně, nevýhody převážily i u sportovních aut, a před deseti lety se na Wankelem zavřela voda.

Rotační princip však nedal spát inženýrům z vývoje motorů u společnosti Astron Aerospace, která se, jak je už z názvu patrné zabývá především leteckou technikou. A výsledek jejich řešení je opravdu skvostný: dvoukomorový rotační motor nazvaný Omega 1 má při 15,9 kg hmotnosti výkon 160 koní a kroutící moment 231 Nm. To jsou hodně působivé parametry. Navíc se dá modulárně rozšiřovat na 320 koní, případně více. A zajímavé je ještě tohle:

Unikátní technické řešení - slibná budoucnost?

Technické řešení totiž počítá s rozdělením čtyřtaktního cyklu mezi dvě nezávislé a propojené komory. Tím pádem nemá problémy s těsněním a jako rotační je také zcela lineární. Motor má čtyři rotory uspořádané v dvou párech na dvou hlavních hřídelích. Ty jsou spojené ozubenými koly a otáčí se opačným směrem. Přední rotor zajišťuje vstupní a kompresní fázi, zadní spalovací a výfukovou. Dokáže si poradit s různými druhy paliva, a vyniká velmi malými emisemi.

Prototyp má za sebou první zkoušky, uvidíme, jaká bude jeho další budoucnost. Směšná hmotnost celého agregátu spolu s nabízeným výkonem a točivým momentem je natolik zajímavá, že by snad mohla nějakému výrobci stát za pokus namontovat jej pod kapotu některého ze svých aut. A zkusit jej v reálném provozu. Protože kdyby se osvědčil, mohla by to být další varianta k plánovanému přechodu celé Evropy na elektrická auta.

Věříte také, že spalovací motory ještě neřekly svoje poslední slovo?