cs

Data pojišťoven ukazují, jaké typy aut nejčastěji hoří, „vítěz” je naprosto suverénní

02.02.2022

Požár je asi ta nejhorší věc, která se může vašemu autu přihodit - jednak to pro něj obvykle znamená konečnou a jednak jde pochopitelně o nebezpečnou událost pro posádku i všechny kolem. Nejčastější dle dat pojišťoven nejsou u spalovacích aut, ovšem ani u elektromobilů.

Za sebou už máme první měsíc roku 2022. Během něj jsme mohli zrekapitulovat jak nejbezpečnější vozy předchozího období, tak i ty nejprodávanější. Nyní vám můžeme naservírovat další zajímavou statistiku, která se týká požárů. S těmi jsou na první pohled spojovány především elektrické vozy, zejména pak jeden z nich, a to Chevrolet Bolt. Americký hatchback se i kvůli tomu stal symbolem neúspěchu, neboť koncern General Motors kvůli sérii požárů odstartoval svolávací akci za desítky miliard. Mimo to pak v létě loňského roku zastavil výrobu, která se od té doby nerozjela.

V kontextu těchto skutečností je pochopitelné, proč se Elon Musk opřel do amerického prezidenta Bidena, který GM vyzdvihuje jako jednoho z elektrických lídrů. Jeho kabinet mu totiž nejspíše pozapomněl dodat statistiky, dle nichž koncern za poslední loňský kvartál prodal jen 26 bateriových vozů. Na to Tesle stačí pár hodin. Nic z toho však Biden ve svých projevech nereflektuje, místo toho vedle GM vyzdvihuje Ford, jehož Mustang Mach-E též není bůhvíjaký šlágr - modrý ovál totiž loni ve Státech prodal za dvanáct měsíců jen 27 140 exemplářů.

To jsme nicméně poněkud odbočili, proto zpět k ústřednímu tématu. Tím jsou požáry aut, které i přes fiasko Chevroletu Bolt a spektakulární samovznícení jiných aut nejsou u elektromobilů až tak časté. A ve výsledku ani u spalovacích aut. Dle pojišťovacího agregátora AutoInsuranceEZ, který analyzoval data pojišťoven zpracovaná americkým národním úřadem pro bezpečnost dopravy (NTSB), totiž nejčastěji hoří hybridy, což dává určitý smysl - složitější technika pod kapotou přináší vyšší riziko. Na každých 100 tisíc prodaných aut tak připadá 3 475 (!) hybridních vozů, které loni lehly plamenem. V případě benzinových vozů pak šlo o 1 530 vozů ze sta tisíc prodaných, zatímco u elektromobilů šlo o 25 aut.

Jde samozřejmě o relativní čísla, která neodpovídají celkovému množství požárů. Spalovací vozy totiž i nadále mají na registracích nejvyšší podíl, loni proto plamenům podlehlo 199 533 aut. V případě hybridů pak šlo o 16 051 kusů, u elektromobilů jen o 52. Teoreticky jsou tedy vozy osazené pouze bateriemi těmi nejbezpečnějšími, pojišťovny ale už delší dobu upozorňují, že výsledky jsou zkresleny nízkým průměrným věkem těchto aut, neboť nové vozy hoří minimálně bez ohledu na pohon. Očekává se tedy, že s rostoucím věkem bude výrazně přibývat i požárů elektrických aut, to ale s definitivní platností potvrdí až čas. Už teď ale ta hybridní (prodávají se dekády) jasně překonávají klasické spalovací vozy, což je další facka moderně.

Navíc je tu ještě jiný problém, a to rychlost šíření požáru a toxický kouř jím generovaný. Uhašení elektrického vozu je pak velmi náročné, na což jsme v minulosti nejednou upozorňovali slovy hasičů. Momentálně elektromobily a hybridy tvoří jen zlomek globálního vozového parku, přesto v případě požáru každý z nich zaměstnává hned několik jednotek hasičů, stejně jako je třeba na jejich uhašení výrazně větší množství vody. Problémů tedy může do budoucna výrazně přibýt.

Zpět ale ke statistikám, které se věnují i svolávacím akcím v důsledku hrozby samovznícení. V tomto případě nicméně již nejde o rok 2021, nýbrž o ten předloňský. Do dané statistiky tedy nespadá onen Bolt, v jehož případě Chevrolet povolal k technikům všech zhruba 141 tisíc vozů, které kdy vyrobil. I proto na elektromobily připadá "jen" 152 tisíc aut, zatímco u hybridů jde o 32 100 vozů a u spalovacích aut o 1 085 800 exemplářů.

Lze pak už jen dodat, že u elektromobilů a hybridů jsou rizika spojená hlavně s bateriemi, zatímco u spalovacích aut jde o problémy s elektrickými okruhy, ABS a únikem paliva. Každý rok pak v důsledku požárů aut zemře v USA okolo 600 lidí a škody na majetku se pohybují okolo 2 miliard dolarů (cca 43 miliard korun). Nejde tedy a zanedbatelný problém.