cs

Co řidiče čeká a nemine: Přehled chystaných změn pro rok 2022 na silnicích

29.12.2021

Nový rok s sebou nese i změny pro řidiče a další účastníky silničního provozu. Co všechno je čeká? Podívejte se do přehledu. 

Obce budou moci kontrolovat vyhrazené pruhy a odtahovat vraky

Ilustrační foto | Foto: ČTK

Od prvního ledna jízdu v nich nebude smět kontrolovat a na místě pokutovat jen "státní", ale i městská nebo obecní policie. Postih za neoprávněnou jízdu třeba v pruhu pro autobusy nebo vozidla záchranářů se pohybuje mezi 1500 až 2000 korun.

Obce také budou moci od roku 2022 iniciovat řízení o odtažení automobilových vraků z veřejně přístupných účelových komunikací. Dosud to mohl udělat jen vlastník komunikace, což je typicky v případě parkoviště u obchodního domu jeho majitel.

Cyklisty předjíždějte s odstupem

Foto: Shutterstock

Poslanecká novela o provozu na pozemních komunikacích s sebou nese především změny pro cyklisty, respektive vztahy mezi nimi a řidiči aut. Novinkou je zejména povinnost pro řidiče předjíždět cyklistu s minimálním bočním odstupem 1,5 metru, v místech, kde je maximální rychlost 30 km/h, stačí metr. Za porušení hrozí pokuta až 2000 korun.

Cyklisté ale dostanou také větší volnost. Podle novely nebudou muset povinně využívat vyhrazený jízdní pruh pro cyklisty nebo stezku pro cyklisty, pokud by tím mohla být ohrožena bezpečnost nebo plynulost provozu na pozemních komunikacích. V zásadě to má platit třeba v případě příliš hustého provozu na cyklostezce.

Změny se dotknou i tzv. pivních kol, která jako turistická atrakce jezdila po Praze. Novinka z nich ve své podstatě udělá nonsens, protože pro všechny osoby, které budou na pivním kole šlapat, bude stejně jako pro další řidiče platit nulová tolerance alkoholu.

Body za špatné parkování

Foto: Shutterstock

Drobné proměny se dočká i bodový systém. Přibude v něm dvoubodový postih za neoprávněné stání na vyznačeném místě pro osoby se zdravotním postižením a za zneužití pro ně určeného parkovacího průkazu.

Změny v platnosti řidičáků

Ilustrační foto | Foto: Shutterstock

Pro řízení traktoru nově nebude zapotřebí speciální řidičské oprávnění označené písmenem T, využít bude možné i "céčko", které jinak opravňuje k řízení nákladních aut s hmotností přesahující 3,5 tuny. "Téčko" bylo určené jen pro lidi s obvyklým bydlištěm v Česku, stát si od změny slibuje možnost zaměstnat řidiče traktorů z ciziny.

Změny se dotknou i řidičských oprávnění tříd AM a B1. AM bude nově nutné až pro řízení vozidel s konstrukční rychlostí přesahující 25 kilometrů za hodinu, zvedne se rovněž výkonový limit čtyřkolek, pro něž AM platí: ze čtyř na šest kilowattů. B1 pak legálně umožní jezdit s jakkoliv výkonnou čtyřkolkou, dosud přitom platilo 15kW omezení.

Vykroutit se z přestupku bude opět komplikovanější

Foto: Radek Pecák

Další změna se dotkne šoférů, kteří se snaží nejrůznějšími právnickými kličkami vyhnout postihu za dopravní přestupek. Do promlčecí doby přestupku provozovatele vozidla se nebude započítávat doba, po niž se vedlo řízení o přestupku řidiče a naopak. "Cílem tohoto opatření je zamezit obstrukčním praktikám, které využívají "přehazování" mezi řízením o přestupku řidiče a řízením o přestupku provozovatele vozidla ve snaze vyhnout se postihu v důsledku uplynutí promlčecí doby," píše se ve zprávě ministerstva dopravy.