cs

Číňané začali prodávat vybavené SUV za 192 tisíc Kč, má pozoruhodné pozadí

25.11.2021

Čínské automobilky už mnohokrát dokázaly zaujmout zajímavě střiženými modely za zajímavé ceny, všem jim ale nyní hodlá vypálit rybník neobvyklý konkurent - výrobce alkoholu.

Některé automobilové příběhy by nejspíše nevymysleli ani hollywoodští scénáristé s tou nejbujnější fantazií. Jeden takový je spojen se značkou Cowin, o které jste dosud možná vůbec neslyšeli, tedy alespoň ne v souvislosti s auty. Založena byla již před pěti lety konglomerátem Chery, přičemž dle původního plánu měla oslovit klientelu s nejnižšími příjmy. Ovšem po čase se mateřská společnost rozhodla, že od výroby co nejlevnějších vozů upustí, aby vylepšila image Cowinu. Jelikož však poptávka po laciných vozech v Číně byla a pořád je nemalá, Chery se rozhodlo, že zkusí sedět na dvou židlích.

Tato strategie ale nefungovala. Kontrolní podíl ve značce Cowin byl proto v roce 2018, tedy pouhé čtyři roky po založení, prodán společnosti Wuliangye Group. Ta se přitom pokoušela vstoupit do světa aut již v roce 2003, načež o tři léta později investovala do automobilky Brilliance a začala spolupracovat na výrobě pohonných jednotek. Její primární aktivita však leží naprosto jinde a se světem aut se vlastně až tak moc neslučuje - jde o firmu zabývající se výrobou a prodejem alkoholu.

V případě výroby aut je tedy Wuliangye naprostým začátečníkem, proto vlastně nepřekvapí, že se rozhodl jít ve stopách vyšlapaných Chery a osadit auta s jeho starší technikou novým kabátem a logem. Za základ si dohodě s Chery vzal jeho starší SUV Tiggo 4, jenž bylo přepracováno na zcela nový model Showjet. Nezůstalo ovšem jen u přejmenování, vůz se dočkal také nových světel, odlišné čelní masky či přepracovaných nárazníků a zadního sloupku. Koncové lampy pak propojil LED proužek.

Péče se dočkala i kabina, do níž se nastěhoval nový dvouramenný volant, 10,25palcový dotykový displej nebo bezdrátové dobíjení mobilních telefonů. Další změny jsou spojené s výdechy klimatizace, středovým tunelem či dveřními panely. Jinými slovy nezůstal kámen na kameni, což dokládá i pohled na inovovaný přístrojový štít.

Pod přední kapotou vozu si našel místo motor 1,5 DVVT (Dual Variable Valve Timing) s atmosférickým plněním, výkonem 85 kW (116 koní) a točivým momentem 143 Nm. Na přední kola je pak posílán přes manuální převodovku nebo CVT. Akceleraci na stovku Číňané tradičně neuvádí, maximální rychlost ale činí 185 km/h.

Jde tedy o sympaticky vyhlížející vůz s přijatelnou technikou, který je tradičně velmi slušně vybavený. Věci jako klimatizaci, elektrickou či multimediální výbavu v základu snad ani nemusíme zmiňovat, tady si ale našly místo i prvky jako bezdrátové dobíjení mobilů, parkovací kamera nebo střešní okno. Přesto jsou ceny tohoto vozu velmi lidové.

Showjet vstoupil do prodeje se základní cenou 58 900 yuanů, v přepočtu asi 192 tisíc Kč. A i když se podíváme na vrchol ceníku na absolutně nejvíce vybavenou verzi s automatem, skončíme u cifry 89 900 yuanů, tedy asi 293 tisíc Kč. V Evropě vám něco podobného nikdo nenabídne, tedy alespoň prozatím. Číňané by se brzy rádi prosadili s podobnými auty i zde.