cs

BMW a Toyota ohlásily nová bolestivá rozhodnutí, konflikt na Ukrajině je stojí stále víc

18.03.2022

Obavy, že rusko-ukrajinský konflikt způsobí výrobcům aut větší potíže než koronavirus, se bohužel naplňují. Němci i Japonci už se smiřují s tím, že místo zvýšení výroby letos přijde opak.

Minulý týden Herbert Diess oznámil, že válka na Ukrajině bude mít na automobilovou branži větší dopad než dva roky pandemie. Koncern VW pak ostatně nezůstal jen u slov svého šéfa, ale dokonce již začal přesouvat část výroby z Evropy do Číny a Ameriky. To se nikdy dříve nestalo, což jen dokládá, nakolik svízelná dnešní doba je. Němci navíc už naznačili, že počítají spíše s dlouhodobějším dopadem konfliktu, což jen potvrdili mezinárodní experti. Dle nich bychom totiž s výpadky v dodavatelských řetězcích měli počítat až do roku 2025.

VW přitom není jedinou německou automobilkou, která dojíždí na nedostatek komponentů aktuálně zintenzivněný rusko-ukrajinským konfliktem. S nepříliš pozitivním výhledem přišlo i BMW, které oznámilo, že letošní prodeje nakonec nepřekonají ty loňské, jež se zastavily na 2,52 milionech kusů. Mnichov původně očekával opak, nyní se ale zdá, že ani vyrovnání loňského výsledku není v kontextu s dalšími informacemi reálné, neboť BMW chce letos prodat přes 200 tisíc elektromobilů. A to je podstatně více než loni.

Musíme totiž vzít v potaz, že na jeden elektromobil je třeba zhruba desetinásobně více čipů než na vůz se spalovacím ústrojím. Pokud jich tedy BMW chce prodat více, bude zkrátka muset najít rezervy ve vlastních řadách. Tedy jinými slovy, čím více bateriových aut do showroomů zamíří, tím méně čipů zůstane na spalovací auta. Ve finále by tak v případě mnichovské automobilky nemusel být nereálný ani desetiprocentní meziroční pokles prodejů.

Že problémy jsou a budou, potvrzuje i krok Toyoty. Japonská automobilka oznámila, že od 22. března na osm dní odstaví jednu montážní linku v japonské továrně Fujimatsu. Značka přitom předpokládá, že vzniknout by nemělo zhruba 14 tisíc aut, a že mezi nejvíce zasažené budou patři japonské modely Noah a Voxy. Mimo to nicméně dodala, že pravidelné odstávky budou kvůli nedostatku nejskloňovanějšího komponentu současnosti přetrvávat do června.

Toyota je přitom automobilkou, která byla v důsledku chytrých rozhodnutí z minulosti na stávající čipovou krizi připravena lépe než většina konkurence a dlouho nejhorším následkům unikala. I tak ale nyní sahá po pravidelném zastavování montážních linek. Tento krok se přitom snaží obejít třeba Ford či General Motors, jenž začínají zbavovat některých prvků, jako je třeba ovládání klimatizace vzadu nebo systém start-stop. Výše zmíněné BMW pak pro změnu u některých modelů již nenabízí head-up displeje.

Co tedy zmínil Diess, lze tesat do kamene, bohužel. Otázkou nicméně je, kdy přesně uvidíme aspoň světlo na konci tunelu. Vše záleží vlastně jen na délce rusko-ukrajinského konfliktu, stejně jako na tom, která strana nakonec bude vítězná. V tomto ohledu je ale i křišťálová koule bezradná, počítat tak lze velmi pravděpodobně s ještě mizernějším letošním rokem, než byl ten loňský. O dobré zprávy je holt poslední dobou nouze.