cs

Automobilka Škoda Auto hlásí pokles provozního zisku o 42 procent

16.03.2023

Automobilový průmysl zažívá hubené roky a to se týká i tuzemské automobilky Škoda. Menší prodeje spolu s vysokými investicemi vytvářejí tlak na provozní výsledky, Mladoboleslavští si však i přes komplikovanou situaci vedou dobře a vyhlížejí lepší časy. 

Provozní zisk automobilky Škoda Auto v loňském roce klesl o 42 procent na 628 milionů eur (téměř 15 miliard Kč). Výsledky negativně ovlivnila válka na Ukrajině, ale také vyšší náklady a nepříznivý vývoj směnných kurzů. Ve své výsledkové zprávě to dnes oznámil mateřský koncern Volkswagen. Tržby se ale zvýšily o 18,5 procenta na 21 miliard eur (499 miliard Kč). 

Již dříve Škoda Auto oznámila, že loni dodala zákazníkům celosvětově 731 300 vozů, což bylo meziročně o 16,7 procenta méně. Mohly za to přetrvávající nedostatek polovodičů, válka na Ukrajině, potíže v dodavatelském řetězci, rostoucí ceny energií a surovin a pokračující nejistota na globálních trzích.

Škoda celosvětově zaměstnává 45 000 lidí. V současnosti nabízí zákazníkům více než deset modelových řad: Fabia, Rapid, Scala, Octavia, Superb, Kamiq, Karoq, Kodiaq, Enyaq iV, Enyaq Coupé iV a indické modely Slavia a Kushaq.

Škoda Auto loni dodala zákazníkům po celém světě 731 tisíc vozů rozložených do jedenácti modelových řad

Škoda Auto kromě České republiky vyrábí také v Číně, na Slovensku a v Indii, většinou prostřednictvím koncernových partnerství, dále na Ukrajině a v Kazachstánu ve spolupráci s lokálními partnery. Působí na více než 100 trzích. Loni oznámila, že vstupuje na vietnamský trh.

V únoru 2022 rozhodlo představenstvo koncernu o zastavení výroby v Rusku i vývozu do Ruska na dobu neurčitou kvůli ruskému útoku na Ukrajinu. Toto rozhodnutí se týká obou ruských závodů v Nižním Novgorodu a Kaluze. Předloni bylo Rusko pro Škodu Auto druhým největším trhem.