cs

Auta s bezklíčovým přístupem jsou pro zloděje snadná kořist. Jejich trik je jednoduchý jako facka

27.02.2022

Z testu 501 aut je proti krádeži podle ADACu chráněno pouze 24.

Bezkličový přístup a startování jsou stále častější položkou výbavy a mít klíč jen tak někde v kapse a nestarat se o "mačkání čudlíků", to je pro spoustu řidičů naprostou samozřejmostí. Jen málo z nich však tuší, že tento komfortní prvek je zároveň obrovskou bezpečnostní slabinou, kterou umí využít kdejaký průměrný zloděj. Stačí mu totiž pár komponentů v ceně několika málo tisícikorun a cesta za volant vašeho auta je volná.Bonusy k TV pořadu 4.4

Stačí zesílit signál z klíče ve vaší kapse

Přirozeně asi každý z nás od moderních aut očekává, že jsou technologicky vyladěná do posledního detailu a žijeme tak v bláhové naději, že jsou auta chráněna proti krádeži maximální možnou měrou. Jenže to bohužel není pravda. Německý autoklub ADAC se tématu zneužití bezklíčových přístupů věnuje dlouhodobě a stále upozorňuje na to, že ukrást takové auto je strašně jednoduché. Aktuálně má v seznamu 501 otestovaných modelů, z nichž ale pouze 24 je chráněno tak, jak by člověk očekával.
Princip krádeže je přitom nečekaně jednoduchý a vyžaduje pouze dvoučlenný zlodějský tým a technické vybavení, jehož součástky jsou volně dostupné a přijdou cenově na dva tři tisíce korun. Poté, co si zloději vyhlídnou kořist, stačí, aby jeden z nich následoval řidiče, který má klíč v kapse, třeba do obchodu či restaurace a přiblížil se k němu natolik, že bude schopen prostřednictvím svého zařízení zachytit signál z jeho klíče a zesílit jej i na vzdálenost několik stovek metrů.
U auta pak čeká druhý kumpán s přijímačem, který po zachycení signálu z klíčku auto bez problémů otevře a nastartuje. Dokud mu běží motor, nemá vůbec žádný problém a nepůsobí podezřele. Auta s bezklíčovým startováním totiž kontrolují přítomnost klíčku jen v momentě startu, pak už je jim úplně jedno, zdali je klíček ve voze či nikoliv a motor jim běží, dokud nedojde palivo. Když tedy zloděj s nastartovaným autem zvládne i natankovat, ujede pak klidně i tisíce kilometrů.Řidičův chleba 4.3

Pozor nejen v restauraci, ale i doma u dveří

Jak bylo zmíněno, zlodějům stačí přiblížit se ke klíčku a zesílit jeho signál. jenže to mohou zvládnout nejen v obchodě či restauraci, ale klidně i u vás doma. Pokud třeba v bytovém domě dává majitel klíčky na věšáček u dveří, není pro zloděje složité načíst data přes dveře z chodby. Totéž platí i o klíčích u oken či tenkých zdí.
ADAC upozorňuje, že nepomáhá ani případná snaha klíček obalit do alobalu, neboť může naopak docházet ke koncentraci a odrazům signálu.
O bezklíčový přístup se samozřejmě zajímejte i při koupi daného auta, najděte si případně i bližší informace o konkrétním výrobci a technice, kterou k bezklíčovému přístupu používá. Ostatně, je to právě tlak na výrobce, co by mohlo nejlépe zabrat. Bezpečná technologie totiž existuje a jmenuje se Ultra-Wide-Band (UWB). Jenže ji používá jen zlomek výrobců.

Řešením je technologie UWB

Účinným způsobem, jak ztížit zlodějům jejich snahu, je použití nové "Keyless" technologie s čipem Ultra-Wide-Band (UWB). Ten je totiž v komunikaci s autem při vysílání signálu výrazně preciznější a zesilovače používané zloději jeho signál nejsou schopny bezchybně přenést do blízkosti vozu, který tak nereaguje.

Technologii UWB používá i Škoda. Ale jen někde

Technologii UWB začal u svých aut jako první výrobce používat Jaguar Land Rover v roce 2018. Kromě modelu Discovery ji najdeme i u modelů Range Rover, Range Rover Sport (modelový rok 2018), Jaguar E-Pace a i-Pace.
Od roku 2019 pak přibyly další značky a modely - Audi A3, Seat Leon, Volkswagen Golf 8, ID.3, ID.4, Polo, Caddy a potěšující je, že se mezi zmíněné modely řadí i poslední generace modelu Škoda Octavia. Ukazuje se tak, že nejmodernější a nejúčinnější způsob ochrany se může dostat i do třídy kompaktů. První modely s UWB se pak objevují i u značek BMW, Genesis a Mercedes-Benz.