cs

Auta nové levné značky VW jsou takový hit, že drží Němce nad vodou, při jejich cenách není divu

30.10.2021

VW říká, že jej dnes brzdí jen nedostatek dílů, při pohledu na to, která z jeho aut jdou nahoru a která dolů, to tak ale úplně nevypadá. V době úpadku téměř všeho totiž nejlepší měsíc v historii slaví levná Jetta. 

Volkswagen léta zkoušel dostat na trh levná auta, která by konkurovala značkám, jako je Dacia. Nedařilo se mu to a když mu s tímto nápadem nepomohla ani Škoda, nakonec si pomohl sám. Z vlastních skladů tak vytáhl starší techniku a v dubnu roku 2019 představil novou značku Jetta. Zdálo se to být pozdě, působilo to dojmem dávno promarněné šance, jenže Volkswagenu trochu přálo štěstí v neštěstí.

Je totiž otázkou, jak by se Jettě vedlo za jiných okolností, takto jen pár měsíců po jejím faktickém příchodu na trh udeřil koronavirus a na výhodné nabídky začalo slyšet více zákazníků než kdy dříve. Jetta tak boduje, a to i v době, kdy se čínský trh s auty mění podobně, jako kdysi ten český. Právě na Čínu se totiž Jetta zaměřuje především a je to trochu škoda. Zájem o její auta by nepochybně byl i jinde.

Abychom výše zmíněné rozvedli, pouhé tři modely značky - dvě SUV jménem VS5 a VS7 a jeden sedan VA3 - si za loňský rok pořídilo v Číně 160 511 lidí. Jinými slovy stačil asi rok a půl přítomnosti na trhu, aby Jetta prodejně pokořila celou Škodu s mnohem širším portfoliem. Ostatně úspěch nové levné značky VW je považován za jeden z důvodů ústupu té české ze slávy. Škoda je na tom dnes v Číně tak špatně, že se hovoří i o jejím úplném konci.

Daří se všem třem modelům, třebaže více jak dvě třetiny kupců Jetty nepřekvapivě volí jedno ze dvou po SUV, hlavně pak menší model VS5 - to tvoří více jak polovinu odbytu. Velkým hitem je ale také relativně velké SUV VS7 (na fotkách níže), které dorazilo do prodeje teprve loni. Úspěch se navíc dále stupňuje, neboť i letošní rok se nese ve znamení růstu, který vyvrcholil v září. Dle dat CAAM Jetta v devátý měsíc roku prodala 17 888 aut, což je absolutně nejlepší měsíční výsledek za celou její krátkou historii.

Sahá tak po 1% podílu na trhu a 10% podílu na prodejích celého VW v Číně, který se jinak potýká s velkými problémy a jen v září se jeho tamní odbyt propadl o skoro 40 %. Jetta jde naopak nahoru k novým rekordům i celoročně. To je obdivuhodné a zároveň zvláštní v době, kdy VW říká, že nemá dost dílů a ve výrobě preferuje vysokomaržové modely. Část pravdy na tom jistě bude, ale nevěříme, že celkový propad německé značky odpovídá jen tomu. Kdyby opravdu preferovala drahá auta, Jetta nedostane ani čip. Spíše se zdá, že někteří klienti ukázali dražším koncernovým vozům záda a Němci jsou rádi, že berou aspoň Jetty.

Vozy této značky jsou totiž opravdu nízké a nestoupají ani v době, kdy cenově nahoru míří všechno a všude. Model VS5, tedy zmíněná jednodušší Škoda Karoq, startuje na částce 84 800 yuanů (cca 292 tisíc Kč). Je tedy levnější, než se původně počítalo - oproti zmíněnému Karoqu nabízenému na českém trhu asi o polovinu. Pod kapotou přitom nemá litrový tříválec, nýbrž přeplňovanou jedna-čtyřku se 150 koňmi.

Jetta VA3 neboli někdejší Volkswagen Jetta s novou tváří a chudším interiérem začíná ještě níže, zejména díky, že pod jeho kapotu se nastěhovala atmosférická jedna-pětka se 112 koňmi. Vůz je tak k mání od 65 800 CNY (cca 226 tisíc Kč), přičemž zákazníci mohou počítat třeba s manuální klimatizací nebo 8palcovým barevným displejem. V plné palbě je pak Jetta VA3 osazená vyhřívanými sedadly, automatem či parkovacími senzory vyjde na 92 800 CNY (cca 319 tisíc Kč).

Třetím do party je též už zmíněný model, VS7, který je pro změnu zjednodušenou Škodou Kodiaq s motory 1,4 TSI nebo 2,0 TSI o výkonu 150 resp. 180 koní. Startovní cena 106 800 yuanů (asi 367 tisíc Kč) je oproti zmíněnému Kodiaqu opět poloviční. Sumy jsou to skutečně lákavé, ostatně cílem VW bylo získání stěžejního podílu mezi levnými vozy, kde dosud prim hrály čínské značky. Zjevně to funguje.