cs

Audi se rozhodla pro radikální krok. Ukončila výrobu jednoho ze svých modelů, bohužel je to jen začátek

18.11.2021

Automobilka Audi se rozhodla pro radikální krok. Kvůli malému prodeji jednoho modelu dojde k jeho vyřazení z výroby a následného stažení z prodeje. 

Generální ředitel automobilového výrobce Audi, Markus Duesmann, prozradil, že je v nabídce jeden typ vozidla, jehož výroba se již nějakou dobu nevyplácí. Proto byla zastavena. S ohledem na dnešní dění v automobilovém průmyslu tento krok není nijak ojedinělý. Celá řada výrobců již odhalila, že do budoucna stáhne některá vozidla z prodeje a nahradí je novou technikou elektromobilů. Ta by podle odhadů mohla postupem času nahradit všechny automobily se spalovacím motorem.

Konec výroby Audi A1

Ředitel Audi prozradil, že výroba menších automobilů se spalovacími motory bude do budoucna velmi složitá. Se zpřísňujícími se předpisy se budou také zvyšovat náklady a oblíbenost některých modelů tak klesne. Na tuto skutečnost reaguje automobilka radikálním krokem. Zrušila výrobu modelu A1, který už novou generaci nepředstaví. K úplnému stažení však dojde nejspíše až za několik let, protože tento model prošel faceliftem teprve v roce 2018.


Prodeje modelu A1 v posledních několika letech výrazně poklesly. V roce 2016 automobilka prodala 96 576 kusů, o tři roky později už o 20 000 vozidel A1 méně a v roce 2020 prodej klesl o dalších 20 000 vozidel. Tato skutečnost způsobila konec modelu A1. Postupem času se ukáže, jestli podobný osud postihne i některé další modely od světoznámé automobilové značky.


Jak dopadne technologie hybrid?

Kromě vyřazení modelu A1 z výroby se plánují také změny v hybrid technologii. Ta je podle šéfa automobilky pouze cestou vedoucí k elektromobilitě. Z toho důvodu se Audi nebude snažit rapidně zvýšit prodej plug-in hybridů, ale postupně přejde na plně elektrická vozidla. Ta by se měla představit až v roce 2026 a následně z nabídky zmizí všechny automobily se spalovacím motorem.