cs

10 aplikací, které potřebujete mít v telefonu, než vyrazíte na dovolenou

21.06.2022

Stejně jako na blížící se dovolenou připravujete svou peněženku, auto nebo lednici, je nutné nachystat si i smartphone. Tento článek doporučuje rovnou deset aplikací, které by vám na dovolené v telefonu neměly chybět, protože vám ušetří mnoho starostí s přípravou, ale také s fungováním v cílové destinaci. 

1. PackPoint

Ještě než vyrazíte, je potřeba samozřejmě zabalit kufry. Pokud i vás každoročně trápí, že nevíte co všechno vzít s sebou a máte přímo panický strach že něco zapomenete, vyzkoušejte chytrého asistenta v telefonu. Aplikace PackPoint vám podle toho, kam jedete a co tam chcete dělat, poradí co si přibalit do zavazadel.

2. Booking.com

Pokud vyrážíte na dovolenou a nemáte ještě zajištěné ubytování (což doporučujeme dělat s velkým předstihem), určitě se vám bude hodit aplikace Booking.com. Díky ní si můžete vybrat z rozličných lokalit v cílové destinaci, hotel, nebo pokoj u někoho v bytě či domě. Velmi podobně fungují i další služby, jako třeba Airbnb, takže klidně zkuste alternativy.

3. Waze

Pro navigaci v autě existuje hned několik velmi povedených aplikací - třeba i mnohdy předinstalované Mapy Google a Apple Mapy. Většina ostřílených řidičů by vám však dala jiné doporučení. Pokud cestujete na dovolenou autem, neváhejte vyzkoušet Waze. Oblíbený je zejména kvůli schopnosti nahlašovat nenadálé události na silnici v reálném čase. Ostatní řidiči vás tak mohou upozornit na kolony, autonehody, opravy na silnici nebo i policejní hlídky.

4. Uber

Pokud cestujete letadlem, určitě se vám bude hodit aplikace, pomocí níž se v pořádku dopravíte třeba z letiště do centra města. Takových nástrojů je celá řada. V Česku je oblíbený Uber, který funguje i ve spoustě evropských metropolí. Zadáte cíl jízdy, vyberete tarif (liší se kvalitou vozidel a případnými dodatkovými službami) a rovnou v aplikaci zaplatíte. Anebo můžete ušetřit a jet z letiště městskou hromadnou dopravou.

5. Revolut

Když už byla řeč o placení, možná budete potřebovat digitálně směnit koruny za měnu státu, kam máte namířeno. Služba Revolut nabízí velmi výhodné směnné kurzy, vysokou stabilitu i rychlost služeb (peníze můžete směnit klidně při čekání ve frontě v supermarketu). K registraci rovnou dostanete také fyzickou platební kartu, případně můžete využít jen tu virtuální a zapojit ji do platební aplikace.

6. Tripadvisor

Také aplikací na všemožné hodnocení je nespočet. My doporučujeme Tripadvisor, protože má s půl miliardou aktivních uživatelů vůbec největší základnu a také nejpříjemnější uživatelské rozhraní. Samozřejmě ale vyzkoušejte, co je vám nejvíce po chuti. K dalším velikánům patří Yelp nebo Forsquare.

7. Překladač Google

Aplikace, která vám přeloží cizí jazyk, se vám bude na dovolené za hranicemi ČR hodit téměř stoprocentně. Vyzkoušejte Google Překladač, který kromě běžného překladu slovíček nabízí i překlad na základě obrázku, záběru fotoaparátem v reálném čase, případně hlasu. Pro přeložení sofistikovaných vět nebo rovnou celého souvislého textu doporučujeme DeepL.

8. Flush

Flush je vůbec nejpoužívanější aplikací pro lokalizaci veřejných toalet na světě. Pracuje s hlavní navigační aplikací v telefonu a rovnou vám ukáže, kde najdete nejbližší použitelný záchod. Pochopitelně vám také zobrazí, zdali je potřeba za vykonání potřeby zaplatit, případně jestli si potřebujete někde vyžádat klíče. A pakliže některou z těchto informací aplikace neobsahuje, můžete ji doplnit.

9. Pohlednice Online

Máme tu také aplikaci od České pošty. Pohlednice online vám umožní jen z telefonu navrhnout unikátní pohlednici, použít vlastní foto i text a přímo v aplikaci také pohled zaplatit a odeslat za adresátem. Poštovní zaměstnanci pak váš výtvor vytisknou a doručí. Od jinak často kritizované České pošty je to přímo geniální nápad.

10. Záchranka

Aplikace Záchranka se vám bude hodit v krizových situacích. Ty sice na dovolené nikdo zažít nechce, ale pokud nastanou, je dobré být připraven. Skrze aplikaci můžete zavolat pomoc přes tísňovou linku, a to na Slovensku, v Rakousku a Maďarsku (kromě ČR, samozřejmě). Při vyslání žádosti o pomoc aplikace zároveň odešle záchranářům vaši polohu, aby vás neměli problém najít i v hůře přístupných lokalitách.